W dniach 21-23 czerwca w naszych salach kinowych będziemy gościć XVI Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazzu.

Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja jazzu i bluesa oraz muzyki inspirowanej tymi gatunkami z udziałem wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Znak firmowy festiwalu budowały koncerty z udziałem znakomitych, czołowych artystów polskich o międzynarodowym formacie, m.in. Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Grażyny Auguścik, Urszuli Dudziak, Piotra Wojtasika i wielu innych. Hałda Jazz ma swoją genezę w bogatyńskim zagłębiu górniczo-energetycznym, skąd wzięła się jego nazwa. Festiwalowa scena nie jest jednak związana z żadnym konkretnym miastem, a jego organizatorzy są otwarci i elastyczni w działaniu.

 

21 czerwca | godz. 20:00 | koncert zespołu Laboratorium

Podczas pierwszego dnia festiwalu wystąpi wyjątkowy kwintet w składzie:

Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe, Marek Stryszowski – saksofon sopranowy, altowy oraz wokal, Krzysztof Ścierański – gitara basowa, Marek Raduli – gitara oraz Marcin Ścierański – perkusja.

Grupa powstała w 1970 roku. Zespół założyli Janusz Grzywacz, Mietek Górka i Marek Stryszowski, a po chwili skład uzupełnili flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Od tej chwili zaczęła się półprofesjonalna, a później profesjonalna kariera zespołu.

 

22 czerwca | godz. 19:30 | muzyczno – literacki wieczór z twórczością Krzysztofa Komedy

W programie dwa wydarzenia. Czas Komedy to autorskie spotkanie z wybitnym znawcą i promotorem jazzu – Dionizym Piątkowskim, który wraz z fotografikiem Markiem Karewiczem opracowali w formie książki biografię Krzysztofa Komedy Trzcińskiego wraz z albumem.

Tego wieczoru poza spotkaniem z Dionizym Piątkowskim publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję do wysłuchania koncertu z muzyką Krzysztofa Komedy w specjalnie przygotowanych, nowych aranżacjach. Pojawią się jego ikoniczne kompozycje – Rosemary`s Baby, Crazy Girl, Kattorna. W tej części wieczoru historia życia kompozytora zostanie muzycznie skontrastowana przez współczesnych muzyków – Adama Kawończyka, Piotra Domagałę, Krzysztofa Witkowskiego oraz Damiana Szajkowskiego. Muzycy podchodzą do utworów Komedy w swój autorski, oryginalny sposób, a aranżacje zostały entuzjastycznie przyjęte przez krytykę, jak i liczną publiczność podczas licznych odsłon spektaklu Nim Wstanie Dzień. Fenomenem twórczości Krzysztofa Komedy, jak również przedmiotem badań zajął się również Krzysztof Witkowski – twórca i reżyser nagradzanej owacjami na stojąco sztuki o życiu i twórczości Krzysztofa Komedy.

 

23 czerwca | godz. 20:00 | koncert Jorgosa Skoliasa & Antonisa Skoliasa

Śpiewający Jorgos Skolias oraz grający na perkusji Antonis Skolias zaprezentują materiał z płyty Kolos.

Duet realizuje wspomnienia Jorgosa z dzieciństwa oraz muzyczne inspiracje Antonisa. W muzyce pełnej improwizacji pobrzmiewa soul, rhythm and blues oraz folk. Jest trochę akustycznie, trochę elektronicznie. Część tekstów to zapamiętane z dziecięcych lat strofy greckich piosenek, część to poezja Konstantinosa Kawafisa. Całość muzyki to improwizowany autorski projekt zagrany na żywo.

 

Bilety na każde z wydarzeń w ramach Festiwalu:

120 zł normalny

100 zł dla osób niepełnosprawnych

100 zł dla seniorów

 

Bilety dostępne na stronie www.haldajazz.com/2023/bilety/ oraz w kasach biletowych DCF

Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.

 

Szczegółowy program wydarzenia: www.haldajazz.com/2023/

Organizatorami festiwalu są: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green.