Cykl „KinoUkraїna w kinie DCF”, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej oraz Instytut Grotowskiego zapraszają na pokaz filmu „MATKA APOSTOŁÓW”.

Dramat opowiada historię matki, która poszukuje zaginionego syna-pilota. Jego samolot został zestrzelony nad okupowanymi terytoriami Ukrainy, więc kobieta trafia do zupełnie obcego i agresywnego świata, gdzie wszystko przesiąknięte jest nienawiścią i cierpieniem. W tym piekle nie tylko szuka syna, ale mając w sercu wielką miłość, zmienia wszystkich, których spotyka na swojej drodze.

Film, w którym występują znani i lubiani ukraińscy aktorzy, zyskał 85 nagród i wyróżnień na festiwalach filmowych w ponad 20 krajach, m.in. International Filmmaker Festival of New York, 2021 (w kategoriach: najlepszy film, aktorka i scenariusz), Cannes World Film Festival, 2022 (najlepszy film, muzyka, reżyser, producent), Rome Prisma Film Awards, 2022 (najlepszy film, trailer, kostiumy).

Ukraina, 2020/ 122 min

reżyseria: Zaza Buadze

scenariusz: Ratha Makejenkowa, Zaza Buadze

Obsada: Natalia Połowynka, Bohdan Beniuk, Ołeksandr Pożarśkyj

 

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z odtwórczynią głównej roli, Natalią Połowynką. Nasza gościnia to śpiewaczka, aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, pedagożka, założycielka i szefowa Lwowskiego Ośrodka Teatralnego „Słowo i Głos”. Wykonawczyni tradycyjnej muzyki sakralnej i świeckiej, muzyki klasycznej i współczesnej ukraińskiej muzyki akademickiej. Twórczyni projektów z pogranicza teatru i muzyki. Laureatka wielu międzynarodowych nagród otrzymanych m.in. za role filmowe („Bracia. Ostatnia spowiedź”, „Matka Apostołów”). Od wielu lat współpracuje z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Prowadzenie: Anna Ursulenko – kuratorka cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF”, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Na pokaz filmu ze spotkaniem obowiązują wejściówki. Wejściówki dostępne od piątku 17 marca w kasach biletowych DCF po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH. Zebrane środki zostaną przekazane na projekt DACH NAD GŁOWĄ, który od ponad pół roku zapewnia mieszkania uciekinierom z ogarniętej wojną Ukrainy. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł.