13 kwietnia o godz. 19:00 w ramach cyklu Kino Ukraina zapraszamy na film „Wizja motyla”, którego reżyserem jest Maksym Nakonecznyj. Po seansie o kinie ukraińskim z dyrektorką Ukraina! Festiwal Filmowy Beatą Bierońską-Lach porozmawia kuratorka cyklu Anna Ursulenko.

O filmie:

Lilia jest ukraińską żołnierką i wraca do domu, do swojej rodziny, po miesiącach spędzonych w niewoli w Donbasie, gdzie była przetrzymywana przez separatystów. Trauma niewoli tkwi w niej bardzo głęboko, a dręczące ją senne koszmary nie pozwalają zapomnieć. Jako specjalistka od rozpoznania lotniczego oglądała wojnę z perspektywy drona, jako cywil i żona postrzega teraz otaczający ją świat w podobny sposób. Intensywne emocje zostały wyparte przez bezradność, człowieczeństwo przez brak wrażliwości. Lilia nie chce jednak  być ofiarą i będzie walczyć o swoje prawdziwe oswobodzenie.

Film miał swoją premierę na festiwalu w Cannes, gdzie ekipa filmowa włączyła syrenę alarmową, aby przypomnieć o zbrodniach popełnionych przez Rosjan. Marharyta Burkowśka, która zagrała główną rolę, została uznana za najlepszą europejską aktorkę na Septimius Awards.

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Beatą Bierońską-Lach, menedżerką kultury, która  od 2016 roku organizuje Ukraina! Festiwal Filmowy w Warszawie i innych polskich miastach, a także inne wydarzenia kulturalne promujące współczesne kino ukraińskie i kulturę ukraińską. W  2022 r. wraz ze swoim zespołem zorganizowała ponad 200 pokazów charytatywnych filmów ukraińskich w całej Polsce, z których dochód przekazany został na wsparcie Ukrainy.

Wydarzenie organizujemy we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Krytycznej.