3 – MAMUT, reż. Lukas Moodysson | Szwecja, Dania, Niemcy 2009 | 125’

10 – KSIĘŻYC JOWISZA, reż. Kornel Mundruczo | Węgry, Francja, Niemcy 2017 | 123’

17 – VICTORIA, reż. Sebastian Schipper | Niemcy 2015 | 140’

24 – VIA CARPATIA, reż. Klara Kochańska, Kasper Bajon | Polska, Macedonia, Czechy 2018 | 75’

Seanse – poniedziałki, godz. 19.00 | Bilety – 12 złotych.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

ksieżyc Jowisza

Chcę jeszcze raz pojechać do Europy. Lub jeszcze dalej, do Buenos Aires. Więcej się można nauczyć podróżując. Podróżować jest bosko – śpiewała niegdyś Kora. Kiedy jedni zwiedzają turystyczne raje, spędzając rozkoszne chwile w dalekich zakątkach globu, inni wyjeżdżają z własnych krajów z konieczności – poszukując ratunku czy chleba. Jak opowiada o tym kino? Czy z dramatów uciekinierów i przygód turystów da się stworzyć ekscytujący filmowy spektakl? Przekonamy się o tym w DKF Centrum w czerwcu, kiedy zobaczymy 4 wyjątkowe – i ważne – filmy z różnych stron świata. O podróżnikach i uciekinierach, o poszukiwaniach wrażeń i lepszego życia.

Adam Kruk

MAMUT

Leo (Gael García Bernal) i Ellen (Michelle Williams) są młodym małżeństwem wychowującym w Nowym Jorku córeczkę. Pomaga im w tym filipińska niania Gloria (Marife Necesito), która opiekując się cudzymi dziećmi zarabia na przyszłość własnych – te czekają na jej powrót na Filipinach pod opieką babci. Ten dobrze funkcjonujący mechanizm zacznie szwankować, gdy Leo wyjedzie w podróż służbową, a dzieci Glorii znajdą się w niebezpieczeństwie… Szwedzki reżyser Lukas Moodysson, autor takich filmów jak Fucking Amal czy Lilya 4-ever, w swojej pierwszej międzynarodowej produkcji ukazał nierównomierność dramatów przeżywanych pod różnymi szerokościami geograficznymi oraz ich wzajemne zależności.

KSIĘŻYC JOWISZA

Na czwartym co do wielkości księżycu Jowisza pod lodową skorupą istnieje ocean, który może być kolebką nowego życia. Księżyc ten przez Galileusza nazwany został Europą. W sensacyjnym filmie Kornéla Mundruczó ścigany przez policję syryjski uchodźca dostaje się pod opiekę doktora Sterna, który na początku będzie chciał zarobić na jego niezwykłych mocach. Z czasem jednak obudzi się w nim sumienie – podczas gdy dzikie polowanie na młodego Araba trwać będzie w najlepsze… Pokazywany na festiwalu w Cannes Księżyc Jowisza łączy elementy baśni, dzieła science fiction, religijnego traktatu oraz filmu superbohaterskiego, będąc jednym z najoryginalniejszych węgierskich obrazów ostatnich lat.

VICTORIA

Tytułowa Victoria pracuje w Berlinie – jak wielu młodych Hiszpanów po kryzysie na południu Europy uciekła z Półwyspu Iberyjskiego, by szukać dla siebie lepszego życia w Niemczech. Pewnego wieczoru, po zamknięciu kawiarni, daje się porwać nocy i uderza w miasto z grupą właśnie poznanych młodych Niemców spod ciemnej gwiazdy. Jeszcze nie wie, że tej nocy wydarzyć może się wszystko… Nagrodzony na Berlinale Srebrnym Niedźwiedziem za zdjęcia film jest majstersztykiem formalnym – ponaddwugodzinnym porywającym spektaklem zrealizowanym w jednym ujęciu. Jego reżyser, Sebastian Schipper obwołany został nową nadzieją niemieckiej kinematografii.

VIA CARPATIA

Kiedy Piotr (Piotr Borowski) dowiaduje się, że jego ojciec znalazł się w macedońskim obozie dla uchodźców, diametralnie zmienia wakacyjne plany. Wraz z żoną Julią (Julia Kijowska) pakuje do samochodu fałszywe dokumenty oraz ukochanego żółwia i wyrusza w trasę. Czy uda im się odnaleźć go na bałkańskim szlaku? Czego w drodze dowiedzą się o sobie samych i sobie nawzajem? Pokazywana na festiwalu Karlowych Varach Via Carpatia jest pełnometrażowym debiutem Klary Kochańskiej oraz pisarza i filmowca Kaspra Bajona. Reżyserska para wykorzystuje w nim konwencję filmu drogi, by zbadać osobliwości życia małżeńskiego, a także kondycję współczesnej Europy.