Opis filmu:

Nowy film jednego z najodważniejszych reżyserów światowego kina Paula Verhoevena, znanego z takich filmów jak „Nagi instynkt”, „Pamięć absolutna” czy „Elle”, trafi do polskich kin już na początku 2022 roku.

W „Benedetcie” Verhoeven kolejny raz sięga po tematy trudne, i jak to zwykle u niego bywa, wywołuje burzę i kontrowersje. Tym razem pod płaszczykiem opowieści historycznej, pokazuje hipokryzję i zepsucie w samym sercu instytucji religijnej. „Benedetta”, która miała światową premierę na tegorocznym festiwalu w Cannes, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Koniec XVII wieku to czas, gdy ludność w Europie dziesiątkowana była przez szalejącą epidemię. Zamożna rodzina młodej Benedetty Carlini, ujawniającej niespotykane talenty od najwcześniejszych lat, postanawia zawierzyć córkę Bogu. Trafia ona pod skrzydła siostry przeoryszy jednego z toskańskich klasztorów. Dziewczynka szybko wywołuje w nowym miejscu poruszenie, gdy podczas modlitwy w niewytłumaczalny sposób upada na nią figura Matki Boskiej.

Po osiemnastu latach rola Benedetty (Virginie Efira) w klasztorze jest już zupełnie inna. Kobieta, regularnie doświadczana przez mistyczne wizje, zaczyna być świadoma swojej siły i wpływu, jaki ma na otoczenie. Z jednej strony rywalizuje o władzę ze swoją przełożoną (Charlotte Rampling), z drugiej wdaje się w płomienny romans. Obiektem westchnień bohaterki jest pochodząca z nizin społecznych Bartolomea (Daphné Patakia), która w klasztorze znalazła bezpieczną przystań. Rosnące wpływy Benedetty przysparzają jej również wrogów, i to na samych szczytach religijnej hierarchii.

Obsada

Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson

Reżyser

Paul Verhoeven

Scenariusz

David Birke, Paul Verhoeven

Gatunek

dramat

Czas trwania

127'

Produkcja

Belgia, Francja, Holandia, 2021

Data premiery

07.01.2022

Dystrybutor

Aurora