Prawie 80 filmów dokumentalnych z całego świata, konkurs o Grand Prix Dolnego Śląska, spotkania z twórcami, debaty oraz wydarzenia specjalne – już w piątek startuje 18. odsłona Millennium Docs Against Gravity! Największy w Polsce festiwal kina non-fiction odbędzie się od 3 do 12 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

18. edycja Millennium Docs Against Gravity pełna jest najwyższej próby filmów dokumentalnych o ekologii, społeczeństwie, polityce, czy też o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Publiczność zgromadzona w Dolnośląskim Centrum Filmowym zobaczy prawie 80 tytułów kina non-fiction z całego świata!

ŚWIAT SIĘ BUDZI

Wiele z filmów tegorocznej edycji dotyczyć będzie aktywizmu, a ich twórcy będą wzywać nas do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Już samo hasło festiwalu „Świat się budzi” zostało zaczerpnięte z przemówienia Grety Thunberg, która będzie bohaterką pokazu otwarcia (3 września, g. 19:00). „Jestem Greta” Nathana Grossmana to poruszająca opowieść zawierająca wiele prywatnych scen, które pokazują najsłynniejszą ekoaktywistkę na świecie z zupełnie nowej strony. Historie zaangażowanych w walkę o równy świat młodych aktywistek zobaczyć będzie można też w filmie „Drogie dzieci przyszłości” Franza Böhma. Z kolei w „Podróży do zielonej utopii” (reż, Erlend E. Mo) poznamy historię rodziny, która chcąc ratować planetę przeniosła się do domu w gospodarstwie permakulturowym.

FILMOWY KALEJDOSKOP

W tym roku nie zabraknie również polskich produkcji non-fiction. Nie można przegapić wyróżnionego na festiwalu w Locarno dzieła wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie. Wrocławska publiczność będzie miała okazję poznać również poruszających bohaterów młodego pokolenia – mistrzynię MMA Aleksandrę Rolę („Furia” Krzysztofa Kasiora) oraz wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Goniądzu („Już tu nie wrócę” w reż. Mikołaja Lizuta). W tegorocznych filmach polskich znajdziemy także wątki literackie. O wybitnym twórcy, którego biografia ma swoje ciemne karty, opowiada najnowszy film Raphaela Lewandowskiego – „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”. Z kolei „W Centrum komiksu” Macieja Bieruta ujawnia zjawisko literackie ze zgoła innego bieguna – kultura obrazka z dymkiem jest tu pokazana przez pryzmat legendarnego sklepu przy al. Niepodległości w Warszawie.

W programie pojawiło się też kilka nowych sekcji tematycznych, które stanowią odpowiedź na tegoroczne trendy wyraźnie zarysowujące się wśród twórców dokumentalnych. Na uwagę z pewnością zasługuje sekcja „Oblicza Ameryki Łacińskiej”, w której znalazły się filmy z krajów, o których dużo się dyskutuje (Chile czy Wenezuela), jak i opowieści o rzadziej uczęszczanych zakątkach – jak Paragwaj. Z kolei dzięki sekcji „Alfabet protestu” widzowie przekonają się, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kto wie, może będzie to mały krok dla nas, ale wielki skok dla ludzkości?

GRAND PRIX DOLNEGO ŚLĄSKA

Stałym elementem wrocławskiej odsłony festiwalu jest rywalizacja o Nagrodę Marszałka Województwa Dolnego Śląska w wysokości 3000 euro. W tym roku o zwycięstwo ubiegać będzie się czternaście tytułów z całego świata. Wśród nich znalazły się m.in.: nominowany do Oscara® film „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdi, „Notturno”, czyli zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców, a także porywająca wizualnie opowieść o niekończącej się spirali wojny i pokoju „Ten deszcz nigdy nie ustanie” Aliny Gorlowej oraz piękny obraz międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii Elizabeth Lo.

Grand Prix Dolnego Śląska przyzna w tym roku 4-osobowe jury w składzie: Maciej Bujko – dyrektor BWA Wrocław, kurator i wykładowca, Iwona Morozow – filmoznawczyni i antropolożka, Jarosław Perduta – dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego oraz Emose Uhunmwangho – wokalistka i aktorka. Jurorzy swoją decyzję ogłoszą 10 września podczas gali zamknięcia festiwalu.

ROZMOWY O ŚWIECIE, W KTÓRYM ŻYJEMY

Wrocławska publiczność będzie mogła wziąć udział również w rozmowach i wykładach, m.in., o społeczno-kulturowej specyfice Afryki (po seansie „Naszego białego muzeum”), o kobietach w czeskim kinie dokumentalnym (po filmie „Anny”) oraz o słynnych architektonicznych parach odbudowujących Wrocław i Dolny Śląsk („Aalto – z miłości do architektury”). W programie znalazły się również wydarzenia specjalne, jak epilog Europejskiej Nocy Literatury, a także koncert muzyki filmowej „Z miłości do kina”.

Jak co roku podczas festiwalu zaplanowano też spotkania i rozmowy z twórcami – z publicznością spotkają się m.in. nominowany do Gran Prix Dolnego Śląska Paweł Łoziński („Film balkonowy”), Mikołaj Lizut autor „Już tu nie wrócę” oraz Kuba Mikurda, reżyser „Ucieczki na srebrny glob” i Aliaksei Paluyan twórca „Odwagi”.

W tym roku wrocławianie będą mogli również wziąć udział w warsztatach nawiązujących do tematów poruszanych w festiwalowych filmach. 4 września po pokazie „Czarnego Jezusa” (reż. Luca Lucchesi) odbędą się warsztaty pogłębiające wiedzę o sytuacji uchodźców i uchodźczyń oraz migrantów i migrantek przybywających do Europy. Dzień później, przed filmem „Cały ten dźwięk” (reż. Gunnar Hall Jensen), uczestnicy rozgrzeją swoje ciała na warsztatach wokalno-ruchowych. Organizatorzy zaplanowali też wyjątkową atrakcję dla miłośników szachów. Ostatniego dnia festiwalu, po seansie „Chwały Królowej” w reż. Tatii Skhirtladze i Anny Khazaradze będzie można wziąć udział w wyjątkowej symultanie szachowej. Plenerowa spotkanie będzie wyjątkową okazją, by zmierzyć swoje siły i umiejętności w rozgrywce z arcymistrzynią szachową Jolantą Zawadzką. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, na wszystkie obowiązują zapisy mailowe: docsag.wroclaw@gmail.com

WIZYTY NA DOLNYM ŚLĄSKU I POKAZY W SIECI

Drugi rok z rzędu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w hybrydowej formule. Co to oznacza? Po zakończeniu edycji kinowej wybór festiwalowych filmów będzie można obejrzeć online. Sieciowa część festiwalu potrwa od 16 września do 3 października. Filmowych emocji na sali kinowej doświadczyć będą mogli też mieszkańcy innych miast z regionu. Od 9 do 12 września specjalne pokazy i spotkania zaplanowano w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze!

CYKLE DCF NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY

Po raz kolejny w trakcie festiwalu odbędą się też specjalne odsłony stałych cykli Dolnośląskiego Centrum Filmowego:

City Docs: „Dokąd prowadzi nas korpo świat?” | dyskusja po filmie „Nowa korporacja” | 9.09 | godz. 20:00

W ramach cyklicznych pokazów „City Docs” w gronie ekspertów drążymy najważniejsze problemy współczesnego świata, obalamy mity i szukamy rozwiązań. W specjalnym festiwalowym wydaniu cyklu porozmawiamy o korporacjach, które są dziś nie tylko pracodawcami, ale przede wszystkim ważnymi graczami wpływającymi na rozwój miast i miejscowości, w których funkcjonują. Z jednej strony napędzają gospodarkę i są pożądane przez władze lokalne, z drugiej – wypychają z rynku mniejszych przedsiębiorców i oczekują, że decydenci stworzą dla nich warunki nie zawsze zgodne z oczekiwaniami lokalnej społeczności. Pretekstem do dyskusji o tym, jak korporacje funkcjonują w naszym otoczeniu, ile możemy się od nich nauczyć i czy powinniśmy się ich bać, będzie pokaz filmu „Nowa korporacja”. Film jest nawiązaniem do „Korporacji” – dokumentu z 2003 roku, który przedstawiał korporację jako twór o osobowości psychopatycznej. „Nowa korporacja” pokazuje, jaką drogę przeszła ta forma organizacyjna po wielkim kryzysie w 2008 roku i nowe zagrożenia, jakie stwarza dziś dla społeczeństw.

W dyskusji po filmie uczestniczyć będą: Maja Staśko (aktywistka, krytyczka literacka, doktorantka interdyscyplinarnych studiów w Instytucie Filologii Polskiej UAM) oraz Szymon Sikorski (założyciel i strateg agencji PR Publicon. Były Prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, obecnie Członek Zarządu Stowarzyszenia Agencji Public Relations. Wykładowca na UWr, Uniwersytecie SWPS, WSE im. ks. Tischnera w Krakowie). Rozmowę poprowadzi Małgorzata Waszkiewicz (Radio Tok FM).

DKF „Centrum” | prelekcja o filmie „Najpiękniejszy chłopiec na świecie” | 6.09 | godz. 19:00

W oczekiwaniu na październikowy powrót Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Centrum” na specjalnym pokazie wrócimy do klasyki kina i przypomnimy sobie legendarną „Śmierć w Wenecji” Luchino Viscontiego. Zrobimy to jednak z nieoczekiwanej perspektywy, poznając historię Björna Andrésena, którego słynny włoski reżyser obsadził w roli Tadzi i obwołał 15-latka „najpiękniejszym chłopcem na świecie”. Przydomek nadany przez Viscontiego przylgnął do Björna na resztę życia. Jak poradził sobie z nim na różnych etapach życia? Czy przyniósł mu więcej dobrego czy złego? Film będący sensacją ostatniego festiwalu w Sundance odsłania struktury władzy w showbiznesie i nadużycia, które dzisiaj szerzej dyskutuje się dzięki ruchowi #MeToo. Prelekcję poprowadzi Adam Kruk

Kino Ukraina | dyskusja po filmie „Ten deszcz nigdy nie ustanie” | 11.09 | godz. 13:45

Reżyserka Alina Gorłowa równolegle opowiada historię Donbasu i Syrii. Nietypowy życiorys głównego bohatera pozwala jej pokazać jakże typowy dramat dziejów – naprzemienne wchodzenie ludzi w nurty wojny i pokoju.

Po projekcji filmu w dialog wejdą Ukrainka i Syryjczyk – zastanowią się nad kulturowymi różnicami w obrazie wojny, genderowymi i pokoleniowymi odmiennościami w jej przeżywaniu, a zarazem uniwersalnością doświadczenia wojennego. Goście opowiedzą o tym, jak w krajach ich pochodzenia wyglądają losy osób wypędzonych z domu przez wojnę oraz o własnych lekcjach uchodźctwa i emigracji. Spróbujemy przyjrzeć się temu, jakie wyzwania, a także jakie korzyści mogą wynikać ze splotu traumy wojennej i przesiedlenia.

Gośćmi Anny Ursulenko, kuratorki cyklu Kino Ukraina w DCF będą:

Ija Kiwa – ukraińska tłumaczka, dziennikarka, członkini PEN Clubu. Urodziła się w Doniecku, a od 2014 roku – z powodu działań wojennych na Donbasie – mieszka w Kijowie. Autorka dwóch tomików poetyckich oraz wywiadów z pisarzami białoruskimi. Przekłada na język rosyjski wiersze współczesnych poetów ukraińskich oraz na język ukraiński i rosyjski poetów białoruskich i polskich. Jej wiersze były tłumaczone na 15 języków. Laureatka międzynarodowych i ukraińskich konkursów literackich oraz translatorskich. Obecnie stypendystka programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”.

Ziad Abu Saleh – Syryjczyk mieszkający we Wrocławiu od 1983 roku. W 1989 roku ukończył studia informatyczne, a w 1997 roku doktoryzował się w dziedzinie socjologii. Od 2000 roku jest ekspertem ds. negocjacji i komunikacji międzykulturowej między Polską a światem arabskim, prowadzi również szkolenia biznesowe. Z wyboru uważa się za członka obydwu wspólnot narodowych: polskiej i syryjskiej.

Filmoterapia z Sensem | spotkanie po filmie „Album rodzinny” | 7.09 | godz. 20:00

W filmie „Album rodzinny” oglądamy sielankowe kroniki rodzinne Sashy Neulingera zachowane na kasetach wideo. Za obrazami pozornego szczęścia kryją się jednak koszmarne przeżycia. Po latach reżyser odważa się wrócić do traumatycznej przeszłości, by zrozumieć, jak możliwe było to, że przez lata był wykorzystywany seksualnie we własnym domu, niemal na oczach rodziców, którzy tego nie zauważali. Co spowodowało, że znalazł w sobie siłę, żeby w końcu przerwać ten krąg przemocy? Jaka jest w tym rola psychiatrów, psychologów, terapeutów, prawników? Po filmie poszukamy na to odpowiedzi w rozmowie ze specjalistką, próbując ustalić, co jest normą, a co przemocą, a także jak zapobiegać nadużyciom wobec dzieci.

Po filmie prowadząca Martyna Stec porozmawia z Agatą Ruchel-Chojką, certyfikowaną seksuolog kliniczną Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, psycholog i psychoterapeutką w nurcie psychodynamicznym, prowadzi terapię dla młodzieży i osób dorosłych.

KONCERT MUZYKI FILMOWEJ „Z MIŁOŚCI DO KINA”

Zwieńczeniem 18. edycji Millennium Docs Against Gravity będzie koncert muzyki filmowej „Z miłości do kina”. Koncert rozpocznie się przebojem „Goldeneye” w elektryzującym wykonaniu Katarzyny Emose Uhunmwangho. Następnie usłyszymy m.in. „Blue Velvet” w interpretacji Justyny Szafran, „Django” w wykonaniu Macieja Maciejewskiego czy zaśpiewany przez Tomasza Leszczyńskiego przebój z „Deszczowej piosenki”.

Artystom Teatru Muzycznego Capitol będą akompaniowali Rafał Karasiewicz na fortepianie i Jakub Olejnik na kontrabasie oraz Tomasz Leszczyński, który wystąpi także w roli gitarzysty i perkusisty.
W nowych aranżacjach usłyszą Państwo znane i lubiane przeboje z takich filmów jak: „Nakarmić kruki”, „Evita”, „Django”, „Dirty Dancing”, „Syreny”, „Pretty Woman” czy „Batman”.

Całości dopełnią filmowe anegdoty zebrane i opowiedziane przez niezawodnego Marka Kocota.

13 września | godz. 20:00 | Bilety: 50 zł

MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY W KINACH DCF W WAŁBRZYCHU, LEGNICY I JELENIEJ GÓRZE

W tym roku Millennium Docs Against Gravity rusza w podróż po Dolnym Śląsku, a festiwalowe filmy pojawią się nie tylko w kinie DCF we Wrocławiu, ale także w innych miastach regionu. W sumie od 9 do 12 września w regionie pokażemy aż 14 filmów:

„Furia” | reż. Krzysztof Kosior | Legnica
„Gorbaczow. Raj” | reż. Witalij Manski | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
„Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” | reż. Rafael Lewandowski | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
„Jestem Greta” | reż. Nathan Grossman | Wałbrzych
„Kret w Korei” | reż. Mads Brugger | | Jelenia Góra, Wałbrzych
• „Mit Hitlera” | reż. Petra Epperlein, Michael Tucker | | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Nowa korporacja” | reż. Joel Bakan, Jennifer Abbott | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Polaków portret własny” | tw. Maciej Białoruski, Jakub Drobczyński, Jakub Rados | Jelenia Góra, Legnica
• „Stambuł bez smyczy” | reż. Elizabeth Loo | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Śledztwo w domu spokojnej starości” | reż. Maite Alberdi | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Tańcząca z rekinami” | reż. Sally Aitken | | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Uzależnieni od ekranu” | reż. Jon Hyatt | | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
• „Wróżbita z Sycylii” | reż. Leonardo Picarella | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych
„Zappa” | reż. Alex Winter | Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych

Harmonogram projekcji i spotkań oraz bilety są dostępne na stronach:
www.kino-apollo.pl
www.kino-piast.pl
www.kino-lot.pl

Bilety – Wrocław
Bilety w cenach 14 i 18 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach Dolnośląskiego Centrum Filmowego, na MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie minimum 6 biletów każdy z nich kosztował będzie 14 złotych; bilety na pokazy dla seniorów i rodzin kosztują 12 złotych.

Pełny program festiwalu i siatka projekcji znajdują się na stronach MDAG.pl i dcf.wroclaw.pl. 18. Millennium Docs Against Gravity we Wrocławiu odbędzie się od 3 do 12 września w Dolnośląskim Centrum Filmowym.