18 lutego o godz. 16:00 z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w ramach cyklu KinoUkraina zapraszamy na pokaz specjalny filmu „20 dni w Mariupolu”, któremu towarzyszyć będzie debata poświęcona rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Nominowany do Oscara i nagrodzony Pulitzerem dokument Mstyslava Chernova jest bezkompromisowym świadectwem zagłady tytułowego miasta, które nie pozwala widzom zapomnieć o tragedii Mariupola. Twórcy będący świadkami oblężenia miasta wzywają do refleksji nad wartością ludzkiego życia i zdecydowanej odpowiedzi na agresję Rosji.
Przedstawione w filmie zdarzenia będą stanowiły punkt wyjścia do debaty, w której udział wezmą:
dr Irina Tkeshelashvili – pracowniczka Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, członkini FemGlobal oraz Team Europe Direct przy Komisji Europejskiej w Polsce. Odznaczona srebrnym medalem Zasłużona dla Dolnego Śląska (2018). Laureatka nagrody indywidualnej EMEA Global Operations 2022 IMPACT, Credit Suisse. Ambasadorka Kościoła Pokoju w Świdnicy. Specjalizuje się w tematyce komunikacji strategicznej na szczeblu państwa i regionu, integracji do UE oraz prewencji dezinformacji, a także rozszerzenia UE w kwestiach dotyczących państw kandydujących.
Edwin Bendyk – dziennikarz, aktywista społeczny, pisarz. Od lipca 2020 r. prezes Fundacji im. Stefana Batorego. Komentator Działu Nauka w „Polityce”. Twórca Ośrodka Badań nad Przyszłością Collegium Civitas i wykładowca Graduate School for Social Research PAN. Członek Polskiego PEN Clubu. Autore eseistycznych książek poświęconych problematyce cywilizacyjnej, kwestiom modernizacji, ekologii oraz rewolucji cyfrowej. Budowane od wielu lat kompetencje ukrainoznawcze obejmują zarówno aspekty historyczne, polityczne, jak i kulturowe, co czyni go znaczącym ekspertem w analizie sytuacji na Ukrainie. Współautor powieści „Polowanie na czerwonego Lenina” (2005 r.) napisanej wspólnie z ukraińskim pisarzem Ołeksandrem Irwańcem.
Kateryna Suchomłynowa – radna Mariupola, ratowniczka medyczna. Była kierowniczką oddziału Maltańskiej Służby Pomocy w Mariupolu oraz koordynowała działania Świetlicy Fundacji Świętego Mikołaja. Przeżyła oblężenie swojego rodzinnego miasta: ratowała ludzi umierających pod gruzami zbombardowanych domów, wspierała żołnierzy pułku Azow broniących kombinatu Azowstal. Po ucieczce z Mariupola związała się z polskim Instytutem Męstwa i Solidarności im. Witolda Pileckiego. Zbiera świadectwa rosyjskich zbrodni wojennych i opowiada o nich nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach Europy. Laureatka wielu odznaczeń i nagród. Ostatnia nagroda to The Csekö János Art of Resistance Award wręczana przez amerykańską organizację Partners Global.
Moderacja debaty:
dr Anna Ursulenko – slawistka, literaturoznawczyni, adiunkt w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kuratorka cyklu KinoUkraїna. Tłumaczka literatury z języków ukraińskiego, rosyjskiego i czeskiego. Współautorka przekładu powieści „Najdłuższe czasy” Wołodymyra Rafiejenki (finał Literackiej Nagrody Angelus 2021), która opowiada o pierwszych miesiącach okupacji Doniecka w 2014 roku.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach kina DCF.