Najlepsze filmy o artystach z poprzednich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity:

2.04 TARANTINO: BĘKART KINA reż. Tara Wood

9.04 NA WIARĘ. „EGZORCYSTA” WILLIAMA FRIEDKINA reż. Alexandre O. Philippe

16.04 FORMAN VS. FORMAN reż. Jakub Hejna, Helena Třeštíková

23.04 TWARZE, PLAŻE reż. Agnès Varda, JR + spotkanie z Arturem Liebhartem

30.04 PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY reż. Seamus Murphy

TARANTINO: BĘKART KINA

reż. Tara Wood | USA 2019 | 101’

Quentin Tarantino to jeden z najbardziej znanych, kontrowersyjnych i wpływowych reżyserów. Jest marką samą w sobie, a każdy jego film budzi zainteresowanie krytyków i widzów. W filmie Tary Wood poznajemy biografię i twórczość Tarantino, począwszy od jego pracy w wypożyczalni, poprzez wkroczenie do świata kina w roli scenarzysty, aż do zyskania miana jednego z najbardziej utalentowanych reżyserów.

 

Zmieniamy się dla Was! Z uwagi na modernizację systemu sprzedażowego, do odwołania zakup biletów online będzie możliwy tylko w zakładce repertuar.

Standardowo zapraszamy również do naszych kas kinowych bezpośrednio przed seansem.

Za niedogodności przepraszamy!

 

NA WIARĘ. „EGZORCYSTA" WILLIAMA FRIEDKINA

reż. Alexandre O. Philippe | USA 2019 | 104’

Jak powstawał klasyk horroru? Opowiada o tym reżyser filmu, William Friedkin, który dwa lata przed „Egzorcystą” (1973) otrzymał Oscara® za „Francuskiego łącznika”. Proces powstania filmu, który zrewolucjonizował gatunek horroru, jawi nam się z opowiadania reżysera jakby wiedziony tajemną ręką. Liczne fragmenty „Egzorcysty” są ilustracją tej swoistej lekcji o gatunku horroru i otrzymują nowy wymiar dzięki interpretacji mistrza.

FORMAN VS. FORMAN

reż. Jakub Hejna, Helena Třeštíková | Czechy, Francja 2019 | 82’

„Amadeusz”, „Lot na kukułczym gniazdem” czy „Hair” sprawiły, że Miloša Formana pokochali widzowie na całym świecie. Zanim jednak wyjechał do USA, w rodzimej Czechosłowacji zrobił klasyki takie jak „Miłość blondynki” czy „Czarny Piotruś”. Archiwalne materiały nie ukazują jego życia w wyłącznie pozytywnym świetle. To wielowymiarowy, szczery portret nie tylko wielkiego artysty, ale przede wszystkim wyjątkowego człowieka.

TWARZE, PLAŻE + spotkanie z Arturem Liebhartem

reż. Agnés Varda, JR2 | Francja 2017 | 89’

Agnès Varda, przedstawicielka francuskiej Nowej Fali, laureatka honorowego Oscara® za całokształt twórczości oraz honorowego Cezara, oraz znany francuski fotograf, uliczny artysta, graficiarz ukrywający się pod inicjałami JR. Film „Twarze, plaże” jest dokumentacją wzajemnej przyjaźni dwojga bliskich sobie artystycznie i mentalnie osobowości, które dzielą co prawda pokolenia, ale łączą podobne poglądy i postawy wobec życia.

PJ HARVEY. A DOG CALLED MONEY

reż. Seamus Murphy | Irlandia, Wielka Brytania 2019 | 92’

Dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą artystka PJ Harvey oraz nagradzany fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie, jednym z trzech miejsc, do których podróżują. Pozostałe to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. Film to swobodny wizualny kolaż, który odkrywa potencjał twórczy PJ Harvey oraz sposób, w jaki pracuje i gdzie szuka inspiracji.