Film dokumentalny „Czubaj. Tak długo milczałem” w reż. Mychajła Krupijewskiego opowiada o poezji, miłości, życiu i śmierci Hryhorija Czubaja, ukraińskiego poety i najwybitniejszej osobowości lwowskiego undergroundu na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. W roli przewodnika, który zabiera nas w podróż po biografii poety wystąpił znany ukraiński pisarz Serhij Żadan. O Czubaju opowiedzą również jego bliscy oraz przyjaciele – dziś wybitni poeci, pisarze, artyści, filozofowie – którzy byli świadkami jego życia i twórczości. Film zawiera także elementy spektaklu teatralnego, który przenosi nas w czas i przestrzeń, w których toczył się konflikt artysty z totalitarnym reżimem.

Hryhorij Czubaj – ukraiński poeta, buntownik, stał się przewodnikiem dla całego pokolenia ukraińskich twórców – kształtował pisarzy pokroju Jurija Andruchowycza czy Mykoły Riabczuka. Pochodził z Wołynia, ale jego dorosłe życie było ściśle związane ze Lwowem i środowiskiem lwowskiej twórczej elity (m.in. przyjaźnił się z Jurijem Wynnyczukiem). Kiedyś Natalia Zubryćka trafnie oceniła filmowy potencjał jego niezwykłej biografii: „Życie Czubaja jest doskonałym materiałem na film o lwowskim undergroundzie, w którym zobaczylibyśmy wiele zwrotów akcji, historię wielkiej miłości, podziemną sławę, tragiczny przełom i wreszcie ciężką chorobę”. Teraz mamy znakomitą okazję, by stać się widzami tej fascynującej, a zarazem dramatycznej opowieści.

Przed filmem odbędzie się spotkanie i rozmowa z wyjątkowym gościem –  Kateryną Babkiną, ubiegłoroczną laureatką Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”. Kateryna Babkina dotarła do Wrocławia kilka dni temu, uciekając przed wojną z Kijowa wraz z rodziną.

Urodzona w 1985r. autorka ma na swoim koncie tomiki poezji, powieści, zbiory opowiadań, książki dla dzieci. Jest także scenarzystką filmową oraz dramatopisarką – jej sztuka „Hamlet Babylon” była wystawiana w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Kateryna Babkina jest czwartą w historii ukraińską laureatką Angelusa.

Na spotkanie z pokazem filmu obowiązują wejściówki. Wejściówki dostępne od środy 9 marca w kasach biletowych DCF po wykupieniu cegiełki na rzecz Fundacji PTACH niosącej pomoc pogrążonej w wojnie Ukrainie. Wartość cegiełki dowolna, ale nie mniejsza niż 20 zł.