W odpowiedzi na liczne prośby i pytania widzek i widzów 27.01 o godz. 19:00 zapraszamy na kolejny pokaz ukraińskiej superprodukcji – filmu „Dovbush. Tajemnica czarnych gór” w reżyserii Ołesia Sanina. Po seansie spotkanie z kostiumografką filmu Galą Otenko poprowadzi kuratorka cyklu Anna Ursulenko.

„Dovbush. Tajemnica czarnych gór” to różnogatunkowy film, który łączy w sobie elementy przygodowego kina akcji z dramatem, ukazując legendę huculskiego atamana Ołeksy Dowbusza. Reżyser, Ołeś Sanin, określił go jako „próbę przedstawienia własnej wersji legendy o mścicielu ludowym”. Film ten, będący najdroższym w historii ukraińskiego kina, przenosi nas do czasów, gdzie walka o sprawiedliwość splata się z wiarą w siłę jednostki i wspólnotę.

Film nie tylko zaprasza do oglądania spektakularnych scen i dramatycznych zwrotów akcji, ale również prowokuje do refleksji nad wartościami, które motywują bohaterów. Ołeś Sanin kreuje unikalny świat, w którym mistyka, historia i wewnętrzna walka bohaterów stanowią zaskakującą całość. „Dovbush” to podróż przez czas, gdzie wartości, takie jak sprawiedliwość, odwaga i wiara, zostają przekazane z pokolenia na pokolenie, tworząc niezapomnianą legendę. Legendę, która okazała się wyjątkowo aktualna w czasie, gdy Ukraina toczy swoją niestrudzoną walkę.

W rolach głównych występują znakomici ukraińscy aktorzy Serhij Strelnikow, Darja Płachtij, Roman Jasinowski, którym na ekranie  towarzyszą m.in. Agata Buzek, Mateusz Kościukiewicz i Jerzy Schejbal.

O pracy przy tej wyjątkowej produkcji widzom opowie kierująca działem kostiumów Gala Otenko, dla której zaangażowanie w projekt filmowy „Dovbush” było jednym z najważniejszych momentów w karierze.  Na potrzeby filmu stworzono blisko tysiąc unikalnych strojów, a wśród kostiumów znalazły się wierne repliki XVIII-wiecznych ubiorów noszonych przez Hucułów, opryszków i hajduków, komplety mundurów dla wojska hetmańskiego, polskiej szlachty i magnaterii, a także stroje dla mieszczan i chłopów z różnych grup etnicznych.

Praca nad kostiumami wymagała współpracy z etnografami i rekonstruktorami historycznymi, studiowania obrazów, materiałów ikonograficznych i malowideł cerkiewnych.

Do stworzenia kostiumów wykorzystano aż 57 kilogramów metalowych elementów, nadając im autentyczność biżuterii szlacheckiej i tradycyjnych huculskich ozdób. Szczególnie imponujące są stroje księżnej Jabłonowskiej, granej przez Agatę Buzek, ważące od 7 do 10 kilogramów każdy.