We współpracy z Fundacją Ukraina 18 sierpnia o godz. 19:00 zapraszamy na pokaz  filmu dokumentalnego „Dzień Niepodległości Ukrainy” w reżyserii Wołodymyra Tychego.

Wydarzenia filmu rozgrywają się w ciągu jednego dnia – 24 sierpnia 2022 roku, w dniu, w którym Ukraina świętuje 31. rocznicę odzyskania niepodległości. Poznajemy historie siedmiu bohaterów, które znakomicie oddają realia i atmosferę kraju objętego wojną. Lokalizacje to względnie bezpieczne Kijów, Lwów czy plaże Odessy oraz miasta pod codziennym ostrzałem rakietowym – Charków i Mikołajów, a także okopy na pierwszej linii frontu w obwodzie donieckim.

Bohaterami filmu są m.in. Tatiana Czornowoł – była dziennikarka śledcza i jedna z liderek Euromajdanu, obecnie dowódczyni jednostki przeciwpancernej oraz Jarosław Kendzior – znany lwowski polityk i radziecki dysydent. Wszystkie te miejsca i osoby tworzą fascynującą mozaikę życia współczesnej Ukrainy.

Reżyser filmu Wołodymyr Tychyj to ważna postać ukraińskiej kinematografii. Jest jednym z liderów legendarnego już zrzeszenia ukraińskich filmowców BABYLON 13, które od 2013 roku tworzy kronikę zmian społecznych i kulturalnych w Ukrainie. Z kolei jego filmy fabularne „Brama” (2017) i „Zabójcze kociaki” (2020) stały się znaczącymi wydarzeniami w ukraińskich kinach.

„Dzień Niepodległości Ukrainy” to drugie dzieło Wołodymyra Tychego, które powstało podczas pełnowymiarowej inwazji. Jest to swoista kontynuacja filmu „Dzień ukraińskiego ochotnika”, który zdobył nagrody na Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym oraz Sheffield Doc/Fest i stał się pierwszym ukraińskim filmem zakupionym przez BBC.

Bohaterowie filmu: Tetiana Czornowoł, Jarosław Kendzior, Ołeh Repko, Serhij Serdiuczenko, Natalia Korniejewa, Ełyzaweta Burianow i inni

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Artemem Zozulią, prezesem Fundacji Ukraina, działającej na rzecz mniejszości ukraińskiej we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku, tworzącej przestrzeń dla edukacji, rozwoju i integracji migrantów.

Z naszym gościem rozmawiać będzie Anna Ursulenko – kuratorka cyklu KinoUkraїna, adiunkt w Zakładzie Ukrainistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Sierpniowa odsłona cyklu KinoUkraїna jest wydarzeniem specjalnym Skovoroda Fest.

Bilety: 10 zł