Kino uwielbia romanse, motyle w brzuchu i erotyczne zbliżenia. Wszyscy jednak wiemy, że uczucia bywają skomplikowane – często dużo bardziej niż w komediach romantycznych. Miłość też ma swoje granice – ich przekroczeniom przyjrzymy się w czterech odsłonach w czerwcowym DKF „Centrum”. Na otwarcie francuski romans (w którym znajdzie się miejsce i na miłość międzykontynentalną), thriller i czarna komedia w jednym, czyli „Tylko zwierzęta nie błądzą”. Także w „Happy Together” – oszałamiającym wizualnie klasyku Wong Kar-Waia – granice miłości rozciągnięte zostaną szeroko: między Hongkongiem a Argentyną. Jak rodzą się i jak się kończą uczucia zobaczymy też w norweskim „Najgorszym człowieku na świecie” Joachima Triera oraz w węgierskim „Im dalej w las, tym więcej drzew”, który będzie mocnym akcentem na koniec czerwcowego cyklu. I ostatnim seansem przed wakacyjną przerwą, kiedy sami udamy się w las. Albo za granicę. Albo w poszukiwaniu kolejnych świetnych filmów.

Adam Kruk

Tylko zwierzęta nie błądzą | seans z audiodeskrypcją, napisami i tłumaczeniem prelekcji na PJM

reż. Dominik Moll | Francja, Niemcy 2019 | 117’

Film laureata czterech Cezarów Dominika Molla, obsadzony plejadą francuskich aktorów, rozpoczyna burza śnieżna, po której znaleziony zostaje porzucony samochód. Należał do kobiety, której zniknięcie próbuje wyjaśnić policja. Nie będzie łatwo, bo w pobliskiej, pozornie ospałej wiosce aż kipi od namiętności i nic nie jest takim, jakim się początkowo wydaje.

 

Happy Together

reż. Wong Kar-Wai |  Hongkong, Japonia, Korea Południowa 1997 | 98’

Nagrodzony za reżyserię w Cannes jeden z najważniejszych filmów lat 90. autorstwa mistrza hongkońskiego kina Wong Kar-Waia. Ho i Lai wyjeżdżają do Argentyny, by uciec od problemów i dać nową szansę swej niespokojnej relacji. Czy jednak wystarczy tylko przekroczyć granicę? Czy w spalonym słońcem i rozgrzanym tangiem Buenos odnajdą szczęście?

 

 

Najgorszy człowiek na świecie

reż. Joachim Trier | Norwegia, Dania, Szwecja, Francja 2021 | 128’

Tytułowy najgorszy człowiek na świecie to Julia (nagrodzona za tę rolę w Cannes Renate Reinswe). A przynajmniej sama tak o sobie myśli. Energiczna młoda kobieta rzuca się na wiatr w poszukiwaniu swego miejsca w świecie. Słodko-gorzki portret życia uczuciowego millennialsów autorstwa kultowego norweskiego reżysera Joachima Triera.

Im dalej w las, tym więcej drzew

reż. Benedek Fliegauf  | Węgry 2021 | 112’

Nagrodzony na Berlinale hipnotyczny obraz węgierskiego reżysera Benedeka Fliegaufa („To tylko wiatr”) składa się z siedmiu historii – niesamowitych, a jednocześnie bardzo zwyczajnych, tyle intymnych, co intensywnych. O trudnych uczuciach i problemach w ich wyrażaniu. O ludziach znajdujących na zakręcie. O granicach miłości.