La StradaW październiku w cyklu Dekady – organizowanym w ramach jubileuszu DCF – lata pięćdziesiąte i nieśmiertelne arcydzieło Federica Felliniego „La Strada”.

Wędrowny siłacz-artysta Zampano kupuje od ubogiej rodziny dziewczynę, która ma mu towarzyszyć w występach cyrkowych. Zampano traktuje Gelsominę jak niewolnicę – znęca się nad nią, szkoli i wydaje polecenia. Początkowo dziewczyna chce uciec, jednak później wykształca w sobie chęć pomocy dla oprawcy. Między postaciami rodzi się dziwna więź. W rolach głównych wystąpili Anthony Quinn i brawurowa Giulietta Masina, prywatnie żona reżysera.

Federico Fellini uznawał „La Stradę” za swój przełomowy film, będący odejściem od estetyki neorealizmu i zwrotem w stronę urzekających poetyckich wizji, które wypełniły jego późniejszą twórczość. Po ponad sześćdziesięciu latach od premiery, ten obsypany potężną ilością nagród i honorów film, nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują – jak wskazuje tytuł – bez wytchnienia; nie tylko przez włoskie bezdroża, ale i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

„La Strada” została nagrodzona Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego w 1956. Film pokażemy w roku setnej rocznicy urodzin Federica Felliniego.