Zapraszamy na kolejną odsłonę Magla Filmowego. Tym razem gościem Łukasza Maciejewskiego będzie Marta Żmuda Trzebiatowska. Obejrzymy głośny film Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”.

Marta Żmuda Trzebiatowska – jedna z ikon polskiego kina popularnego zagrała niezwykłą dla jej emploi rolę w głośnym, bezkompromisowym filmie Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”, który wejdzie do kin w ostatnich dniach września. 9 października aktorka będzie gościem Łukasza Maciejewskiego w cenionym przez przez widzów DCF Maglu Filmowym. Będzie to okazja do rozmowy o drodze zawodowej gwiazdy, o aktorskich wyzwaniach i przygodzie, jaką niewątpliwie był udział w najnowszym filmie Żuławskiego, który wzbudził wiele emocji jeszcze przed premierą. Żmuda Trzebiatowska wzorem wielkich aktorek Żuławskiego – ojca (autora scenariusza „Mowy ptaków”) takich jak Małgorzata Braunek, Romy Schneider czy Isabelle Adjani zagrała transowo, wyraziście tworząc w kilku scenach jedną z najciekawszych kreacji tego filmu.

Bohaterami „Mowy ptaków” są ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa – nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, sprzątaczka, kwiaciarka, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film. Ci zepchnięci na margines bohaterowie muszą poradzić sobie w świecie, w którym bezmyślność i podążanie za tłumem stają dominująca postawą.

„Mowa ptaków” to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy „Na srebrnym globie” i „Szamance”. „Mowa ptaków” jest dzięki temu wspaniałym hołdem dla jednego z najbardziej niepokornych twórców w historii polskiego kina i niezwykłym komentarzem na temat wykluczenia i mechanizmów działania współczesnego społeczeństwa.

„Mowa ptaków” to też niezwykła opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines. „Mowa ptaków” jest niepokorna, anarchistyczna i szalona. Nie pozwoli o sobie zapomnieć przez długie miesiące.