5 – MATTHIAS I MAXIME, reż. Xavier Dolan | Kanada 2019 | 119’

12 – BERLIN, BARCELONA, reż. Elena Trapé | Hiszpania 2018 | 99’

19 – KOMUNA, reż. Thomas Vinterberg | Dania, Szwecja, Holandia 2016 | 111’

26 – AMERICAN HONEY, reż. Andrea Arnold | USA, Wielka Brytania 2016 | 158’

Poniedziałki, godz. 19.00. Cena biletu: 13 zł.
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

matthias i maxime

Niektóre przyjaźnie trwają całe życie, inne wybuchają nagle i kończą z hukiem. Czasem ewoluują w gorące uczucie i długoletnie związki, innym razem zmieniają się w nienawiść. Bo zawsze, gdy w grę wchodzą emocje, robi się ciekawie. Tak też będzie podczas powracającego po przerwie do Dolnośląskiego Centrum Filmowego DKF „Centrum”. W październikowe poniedziałki badać będziemy energię wibrującą w grupach rówieśniczych i dynamikę relacji przyjacielsko-miłosnych. Przeniesiemy się do Kanady i Danii, Berlina i Barcelony, a także na amerykańskie bezdroża przemierzane przez dość nietypową ekipkę. Wszędzie tam – dokładnie tak jak na bohaterów filmów – czekać nas będzie śmiech i łzy, rozstania i powroty, zawirowania emocjonalne i radość wspólnie spędzanego czasu. W naszej paczce.

Adam Kruk

MATTHIAS I MAXIME

Najnowszy film Xaviera Dolana. Złote dziecko kanadyjskiego kina („Wyśnione miłości”, „Mama”) opowiada tym razem o nieuniknionym wchodzeniu w dorosłość i o tym, jak z wiekiem zmieniają się relacje międzyludzkie. Matthias (Gabriel D’Almeida Freitas) i Maxim (Xavier Dolan) trzymają się razem od dzieciństwa. Ich przyjaźń jednak zmąci wspólny występ w kręconym przez znajomą studentkę reżyserii filmie, gdzie dostaną do zagrania scenę pocałunku. Po niej nic już nie będzie takie samo…

BERLIN, BARCELONA

Czwórka przyjaciół z Barcelony jedzie do Berlina odwiedzić mieszkającego tam Comasa (Miki Esparbé), któremu stuknęło właśnie 35 lat. Ich niespodziewana wizyta, mająca być prezentem urodzinowym, nie wywołuje jednak wcale uśmiechu na twarzy kolegi. Bohaterowie będą musieli przewartościować swoją więź i spojrzeć na własne życie z nowej perspektywy. Czy ich przyjaźń wytrzyma berlińską próbę? „Berlin, Barcelona” zwyciężył dwa lata temu Festiwal Filmów Hiszpańskojęzycznych w Maladze.

KOMUNA

Stworzona przez Thomasa Vinterberga („Festen”, „Polowanie”) na podstawie własnych wspomnień z dzieciństwa „Komuna” podbiła cztery lata temu festiwal w Berlinie. Zdobyła tam nagrodę za przejmującą rolę Trine Dyrnholm („Królowa Kier”, „Wesele w Sorrento”), która gra w nim Annę – spikerkę telewizyjną, namawiającą męża (Ulrich Thomsen), by otworzyć odziedziczony przez nich dom i zamieszkać w komunie. Są w końcu różowe lata 70… Para organizuje więc casting na współlokatorów, który wygrywa zestaw innych ekscentryków i ich dzieci. Czy będą w stanie stworzyć harmonijną grupę?

AMERICAN HONEY

Nagrodzony w Cannes film Andrei Arnold to oryginalny portret trudnej młodzieży, dla której wspólnota może być ratunkiem przed okrucieństwem bądź obojętnością świata. Kiedy mieszkająca w Oklahomie nastoletnia Star (debiutująca na dużym ekranie Sasha Lane) poznaje Jake’a (Shia LaBeouf), natychmiast korzysta z okazji, by uciec od swojego niesatysfakcjonującego życia. Razem z nim i grupą innych outsiderów wyrusza w szaloną drogę po Stanach Zjednoczonych. Czy wspólnie będą w stanie spełnić amerykański sen?