Zapraszamy na przedpremierowy pokaz filmu „Pamfir” w ramach cyklu KinoUkraina w DCF.

Tytułowy Pamfir, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. Pamfir odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W „Pamfirze” migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski „Pamfir” stał się metaforą obecnej sytuacji.

Po pokazie filmu zapraszamy na spotkanie z Kostiantynem Pochtarem vel POSTMANEM.

Kostiantyn Pochtar (czyt. Pocztar) jest znanym ukraińskim muzykiem, multiinstrumentalistą i songwriterem. Swoje życie dzieli między Kijów i Wrocław. Jest jednym z założycieli kijowskiego indie zespołu 5 Vymir, którego albumy są uznawane za jedne z najlepszych na muzycznej scenie niezależnej Ukrainy. Obecnie występuje pod pseudonimem POSTMAN. Ma za sobą setki koncertów w kilkunastu europejskich krajach, w tym także na OFF Festival, Sziget (HU), Fusion (DE), Zermatt Unplugged (CH). 2022 rok spędził w charytatywnej trasie koncertowej #StandWithUkraine, o której pisali między innymi Rolling Stone, BBC, Gazeta Wyborcza, Polityka. Kostiantyn Pochtar skończył „Kijowską filmówkę”, czyli Ukraiński Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I. Karpenka-Karego na kierunku inżynieria dźwięku.