W czerwcowej odsłonie Książki na ekranie pokażemy „Wichrowe wzgórza” Andrei Arnold – ekranizację jednej z najgłośniejszych książek XIX wieku autorstwa Emily Jane Brontë. Prelekcję przed filmem wygłosi Katarzyna Majewska. Bilety 13 zł.

W czerwcowej odsłonie cyklu zaprezentujemy odmienne spojrzenie na ekranizację jednej z najgłośniejszych książek XIX wieku „Wichrowe wzgórza” Emily Jane Brontë. Dlaczego odmienne? Ponieważ, znana z surowego realizmu reżyserka Andrea Arnold postanowiła zinterpretować powieść po swojemu. Pobudzające zmysły i zapierające dech w piersiach nieziemsko pięknymi zdjęciami dzieło reżyserki zostało docenione na festiwalu Wenecji i na Camerimage.

„Wichrowe wzgórza” to historia wielkiej namiętności Catherine i Heathcliffa. Opowieść o pożądaniu, okrucieństwie, zazdrości, bólu i zemście. O wszystkim tym, co w miłości najsilniejsze i najbardziej pierwotne. Bez niepotrzebnych słów. Pośród zamglonych wrzosowisk Yorkshire. „Wichrowe wzgórza” to najnowsza, rewolucyjna adaptacja klasycznej brytyjskiej powieści, wielokrotnie przenoszonej na kinowy ekran. Tym razem za kamerą stanęła laureatka Oscara Andrea Arnold, jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek, mająca w dorobku nagradzane filmy „Red Road” i „Fish Tank”. Zrezygnowała ona ze skostniałej konwencji dramatu kostiumowego, stawiając na maksymalny realizm. Dzięki temu powstała opowieść o ekstremalnie silnych uczuciach i jedna z najwierniejszych rekonstrukcji życia na przełomie XVIII i XIX wieku w historii współczesnego kina.