3 stycznia | Arab Blues |reż. Manele Labidi | Tunezja, Francja 2019

10 stycznia | Jutro czeka nas długi dzień |reż. Paweł Wysoczański | Polska 2019

17 stycznia | My dwie | reż. Filippo Meneghetti | Francja, Belgia, Luksemburg 2019

24 stycznia | Kobieta idzie na wojnę |reż. Benedikt Erlingsson | Islandia, Francja, Ukraina 2018

31 stycznia | Fantastyczna kobieta | reż. Sebastián Lelio | Chile, Hiszpania, Niemcy, USA 2017

 

Seanse w ramach DKF „Centrum” odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 19:00. Bilety – 13 zł.

Działalność DKF „Centrum” jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W styczeń wejdziemy bojowym krokiem, ale i z kobiecą wrażliwością. Przed nami pięć wyjątkowych filmów, które opowiedzą o tym, jak ważna jest walka o siebie, swoje prawa, własną drogę. By ogrzać nieco polski styczeń zaczniemy od wyprawy do Tunezji, gdzie powracająca z Francji młoda Arabka, postanawia otworzyć gabinet terapeutyczny, by uleczyć bolączki miejscowej społeczności – ciepły i zabawny „Arab Blues” tuż po Nowym Roku. Następnie zajrzymy do Indii, by poznać niezwykłą Helenę Pyz – bohaterkę świetnego polskiego dokumentu „Jutro czeka nas długi dzień”– i do Francji, gdzie Barbara Sukovastoczyć będzie musiała bój o prawo opieki nad ukochaną osobą. Na Islandii rozgrywać się będzie ekologiczny thriller „Kobieta idzie na wojnę”, a w Chile poznamy tytułową „Fantastyczną kobietę” z filmu Sebastiána Lelio. To będą rozkoszne wycieczki, ale i pasjonujące potyczki. Bo jest wiele spraw, o które trzeba zawalczyć.

Adam Kruk

Arab Blues (Undivan à Tunis)

reż. Manele Labidi, Tunezja / Francja 2019, 88’

Międzykulturowa komedia z psychoanalizą w tle. Selma wraca z Paryża do Tunezji, by w rodzinnych stronach prowadzić terapię, któramogłaby naprawdę być dlamieszkańców Tunisu przydatna. Jednak nowoczesnej dziewczynie niełatwo będzie zdobyć zaufanie tradycyjnej lokalnej społeczności – stanienaprzeciw korupcji, biurokracji, przesądom.Z jakim skutkiem? W roli głównej charyzmatyczna irańska aktorka GolshiftehFarahani, znana z „Patersona” Jarmusha i „Co wiesz o Elly?” Farhadiego.

Jutro czeka nas długi dzień

reż. Paweł Wysoczański, Polska 2019, 79’

Wzruszający dokument poświęcony Helenie Pyz, Polce od lat mieszkającej w Indiach. Mimo własnych ograniczeń kobieta poświęciła życie, aby pomagać chorym i głodnym dzieciom. Jednak aby móc nieść pomoc, stoczyć będzie musiała wiele nieustannie mnożących się walk. Do tego potrzeba charakteru, którego bohaterce nie brakuje… Film przez lata realizował Paweł Wysoczański – Dolnoślązak, autor poświęconego Jerzemu Kukuczce „Jurka”.

My dwie (Deux)

reż. Filippo Meneghetti, Francja / Belgia / Luksemburg 2019, 95’

Obsypany nagrodami debiut Filippo Meneghettiego to opowieść o dwóch kobietach, które łączy niezwykła więź. Zarówno Nina (legendarna niemiecka aktorka Barbara Sukowa), jak i Madeleine (Francuzka Martine Chevallier) są już na emeryturze, ale nie przestają marzyć i snuć nowych planów – za chwilę mają wywrócić swoje życie do góry nogami. Jednak los lubi płatać figle – sprawi, że Nina stoczyć będzie musiała nieprzewidywaną wcześniej przez nikogo walkę.

 

Kobieta idzie na wojnę (Kona fer í stríð)

reż. Benedikt Erlingsson, Islandia / Francja /Ukraina 2018, 101’

Jeden z najgłośniejszych islandzkich filmów ostatnich lat i mocny głos w sprawie obrony planety. Halla (w tej roli świetna Halldóra Geirharðsdóttir – znana w swoim kraju aktorka, muzyczka, aktywistka) wiedzie harmonijne życie pośród islandzkich gór i łąk. Łagodna kobieta prowadzi jednak podwójne życie – niczym superbohaterka wypowiada wojnę korporacji niszczącej lokalną przyrodę. Ale czy Dawid  naprawdę może wygrać z Goliatem?

Fantastyczna kobieta (Unamujerfantástica)

reż. SebastiánLelio, Chile / Hiszpania / Niemcy / USA 2017, 104’

Nagrodzony Oscarem chilijski przebój SebastiánaLelio. Orlando (Francisco Reyes)kończy pracę, idzie do sauny, potem sączy whisky w barze, gdzie śpiewa jego znacznie młodsza partnerka Marina (Daniela Vega), która obchodzi właśnie urodziny. Po jej występie para idzie na kolację i tańce, wraca do mieszkania, kocha się i kładzie spać. Do momentu, kiedy mężczyzna poczuje się źle i Marina zawiezie go do szpitala. Noc ta na zawsze odmieni jej życie i obudzi w niej wojowniczkę.