Filmowy Klub Seniorów - luty 2018

  • 6 - PARYŻ NA BOSAKA, reż. DOMIQUE ABEL , FIONA GORDON – Belgia, Francja -2016 – 85 min.
  • 13 - PASSIONE, reż. JOHN TORTURRO - Włochy, USA – 2010 – 90 min.
  • 20 - NIE OPUSZCZAJ MNIE, reż. MO-YOUNG JIN – Koreą Płd. - 2014 – 85 min.
  • 27 – AZYL, reż. NIKI CARO – USA, Anglia, Czechy - 2017 - 125 min.

 


Seanse - wtorki godz. 12.00 | Bilety - 11 złotych

zawsze jest czas na mioscPARYŻ NA BOSAKA

"Paryż na bosaka" to przedziwna historia znajomości bibliotekarki z małego miasteczka na dalekiej północy Kanady i ekscentrycznego kloszarda z Paryża. Uporządkowane życie Fiony zakłóca pewnego dnia pełen rozpaczy list od mieszkającej w Paryżu 88-letniej ciotki. Przestraszona Fiona wskakuje w pierwszy samolot do Paryża. Na miejscu jednak odkrywa, że Martha po prostu zniknęła. W lawinie niespodziewanych okoliczności poznaje Doma, uprzejmego, ale denerwującego kloszarda, który nie chce jej zostawić w spokoju. Jaki los spotka tych czarujących dziwaków? Burleskowy, sfilmowany w fantazyjnym stylu film, wykorzystuje humor i zabawną slapstickową choreografię, żeby opowiedzieć o ważnych życiowych sprawach - takich jak miłość, wolność wyboru, samotność, solidarność.
 

bracia lumierePASSIONE

Neapol to miasto kontrastów. Z różnych kultur przez kolejne wieki przyswajało sobie jakieś elementy i na tym podłożu wyrosła jedyna w swoim rodzaju tradycja, również muzyczna. Na wąskich uliczkach Neapolu można usłyszeć prawie wszystko : od melancholijnych, przypominających portugalskie fado pieśni miłosnych, poprzez kiczowate, ale pogodne kawałki rozrywkowe, utwory zaangażowane politycznie i społecznie, aż po reggae. Film "Passione"  to mariaż klasycznego dokumentu i muzycznych impresji, które nadają mu niepowtarzalny czar i urok jedynego w swoim rodzaju miasta tętniącego muzyką świata. Muzyką, która łagodzi obyczaje, ale potrafi też wzniecać żar autentycznej pasji.
 

ElenaNIE OPUSZCZAJ MNIE

98-letni Byeong-man Jo i 89-letnia Gye-yeol Kang są małżeństwem od 76 lat. Mieszkają w górskiej wiosce w Korei Południowej. Spłodzili razem dwanaścioro dzieci, pogrzebali szóstkę z nich, a ich relacja wciąż pełna jest młodzieńczej radości i czułości.  Bliźniaczo podobne stroje, które noszą, codzienne żarciki, jakimi się raczą, ale przede wszystkim ogromna miłość uczyniły z nich niezwykłych bohaterów. Głównym wątkiem tej historii jest więc miłość starszych ludzi, zaś osnową - zmienne pory roku i dostosowane do nich czynności gospodarskie. Reżyser w swoim filmie obserwuje swoich bohaterów z pewnego dystansu, tak by najbardziej intymna i osobista przestrzeń pozostała tylko dla nich. A dla nas historia ta wykracza poza ramy zwykłego dokumentu i staje się uniwersalną refleksją o życiu.


Nawet nie wiesz Hania 4 fot Lozinski-ProductionAZYL

Oparty na faktach film opowiada niezwykłą historię małżeństwa Żabińskich, wykształconych naukowców - zoologów prowadzących zoo w międzywojennej Warszawie. W trakcie niemieckiej okupacji najcenniejsze zwierzęta zostają wywiezione do Rzeszy, a ogród zmienia się w świńską farmę dla niemieckich żołnierzy. Wszystko to jest tylko fasadą: pod przykrywką bliskiej współpracy z Wehrmachtem Żabińscy zmieniają zoo w azyl dla Żydów. Pod okiem niemieckich żołnierzy, w podziemiach zabudowań ogrodu ukrywają się żydowscy mieszkańcy miasta. Czekają na aryjskie papiery, nową tożsamość i miejsce pobytu. Ten film jawi się jako wspaniały obraz Polaków szlachetnie postępujących w czasie niemieckiej okupacji, jako obraz prawdziwie przedstawiający światu polską historię.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo