Filmowy Klub Seniorów - marzec 2017

  • 7 – JA, DANIEL BLAKE, reż. KEN LOACH – UK, FRANCJA – 2015 – 100'
  • 14 – EVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA 3D, reż. LEANNE POOLEY – N. ZELANDIA – 2013 – 90'
  • 21 – CHOCOLAT, reż. ROSCHDY ZEM – FRANCJA – 2015 – 110'
  • 28 – OBCE CIAŁO, reż. KRZYSZTOF ZANUSSI – POLSKA, ROSJA, WŁOCHY – 2014 – 120'


Seanse - wtorki godz. 12.00 | Bilety - 10 złotych


rashomonJA, DANIEL BLAKE

Daniel Blake przez całe życie był przykładnym obywatelem. Pracował, płacił podatki i nie zadzierał z prawem. Wszystko zmieniło się, gdy ciężko zachorował i zaczął potrzebować państwa bardziej niż ono jego. Wtedy wpadł w spiralę upokorzenia. Dla państwa starzejący się, cierpiący mężczyzna jest tylko numerkiem w komputerowym rejestrze. Towarzyszką niedoli Daniela staje się Katie, z trudem radząca sobie z samotnym wychowaniem dwójki dzieci. Ken Loach opowiada historię Daniela Blake’a w sposób przywodzący na myśl klasyczne kino. To obraz rozkochany w prostych spostrzeżeniach oraz czarno-białym widzeniu świata, dostrzegający niezwykłe bohaterstwo nawet w codziennych zmaganiach tzw. szarego człowieka. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes oraz nagrodę BAFTA.
 


everestEVEREST - POZA KRAŃCEM ŚWIATA

Wspaniała rekonstrukcja wielkiej historycznej wyprawy na Mount Everest z 1953 roku. Film łączy materiały archiwalne (zarówno zdjęcia, jak i fragmenty radiowych wywiadów) z fabularną rekonstrukcją zdarzeń. Twórcy wyraźnie stawiają jednak na stylistykę dokumentalną i to jej podporządkowują filmową całość. Gdy widz zostaje sam z dwoma śmiałkami – Sir Edmundem Hillary i Tenzingiem Norgayem, którzy osobiście dotarli na szczyt Mount Everest, udaje się mu dotknąć indywidualnego doświadczenia i związanych z nim uniwersalnych tematów egzystencjalnych. A te w górskiej scenerii zawsze wybrzmiewają szczególnie mocno. Człowiek zderzony z własną samotnością, wrogością natury, wyrwany z przyjaznej przestrzeni, wyraźniej odczuwa swoją kruchość, kurczy się jego przerośnięte ego. Seans w 3D.
 


chocolatCHOCOLAT

Film oparty na faktach. Pochodzący z Kuby, czarnoskóry „Chocolat” Padilla był niewolnikiem, któremu udało się zbiec z niewoli w hiszpańskim Bilbao. Trafił na paryską cyrkową arenę. Zaczynał jako kaskader i pomocnik klowna. Później los związał go z białym klownem Footinem i dopiero wówczas gwiazda „Chocolata” zaświeciła najjaśniej. Obaj stali się bożyszczami cyrkowej widowni. W trakcie występów Padilla był ganiany po scenie i poniżany. Paradoks jego kariery polegał na tym, że wyszydzał własną rasę, eksponował najgorsze stereotypy o czarnych „dzikusach”. Godził się wprawdzie na to, ale tylko do czasu. Zagranie czarnoskórego Otella zaczęło zmieniać jego smutną karierę i tragicznie zakończony żywot. W roli głównej Omar Sy, znany z przebojowych „Nietykalnych”.
 


kolaOBCE CIAŁO


Kontrowersyjna produkcja Krzysztofa Zanussiego, reżysera mistrzowsko opowiadającego historie pozornie proste, a jednak przewrotne. Autor „Barw ochronnych” znów pyta o sprawy najważniejsze i prowokuje do dyskusji. Albo ktoś jest katolikiem, albo ateistą; albo tradycjonalistą, albo postmodernistą; albo zakonnicą, albo feministką. Nie da się być jednocześnie jednym i drugim. Diagnoza Zanussiego jest jednoznaczna i ponura: w świecie bez wartości i norm szerzy się nihilizm, relatywizm i wszelkie inne wynaturzenia. Czy rzeczywiście jest aż tak źle, a reżyser ma rację? Najlepiej odpowiedzieć sobie na te pytania samemu po seansie „Obcego ciała”. W rolach głównych Agata Buzek i Agnieszka Grochowska.

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo