Filmowy Klub Seniorów - styczeń 2017

  • 3 – LEONARD COHEN: I’M YOUR MAN, reż. LIAN LUNSON – USA – 2005 – 105'
  • 10 – GIUSEPPE W WARSZAWIE, reż. STANISŁAW LENARTOWICZ – Polska – 1964 – 100'
  • 17 – CUDZE LISTY, reż. MACIEJ DRYGAS – Polska – 2010 – 60'
  • 19 – LEONARD COHEN: I’M YOUR MAN, POKAZ DODATKOWY, reż. LIAN LUNSON – USA – 2005 – 105'
  • 24 – OJCOWIE I CÓRKI, reż. GABRIELE MUCCINO – USA, Włochy – 2015 – 115'
  • 31 – NIESAMOWITA MARGUERITE, reż. XAVIER GIANNOLI – Belgia, Czechy, Francja – 2015 – 125'


Seanse - wtorki godz. 12.00 | Bilety - 10 złotych


rashomonLEONARD COHEN: I’M YOUR MAN
To film o życiu i karierze zmarłego niedawno Leonarda Cohena. Pretekstem do jego powstania było przygotowanie do wielkiego jubileuszowego koncertu Mistrza w Sydney Opera House. W koncercie tym wystąpili m.in. Nick Cave, Rufus Wainwright, Jarvis Cocker, Teddy Thompson i wielu innych wybitnych śpiewaków. Ale w tym niezwykłym dokumencie usłyszymy też jego autentyczne wypowiedzi o życiu, o świecie, o sztuce, o karierze, o szukaniu przyjaźni. Koniec filmu zawiera występ Leonarda Cohena i U2, który został nagrany specjalnie na potrzeby filmu w Nowym Jorku w maju 2005 roku. To prawdziwa uczta duchowa – dla oka i dla ucha.rashomonGIUSEPPE W WARSZAWIE
Minęła właśnie 50 rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego. Postanowiliśmy przypomnieć jedną z jego wspaniałych ról filmowych. Perypetie włoskiego żołnierza, który dezerteruje z frontu wschodniego, gubi swój karabin i ukrywa się w mieszkaniu warszawskiego rodzeństwa – Marii (Elżbieta Czyżewska), która działa w konspiracji i wciąga Włocha do działań oraz Staszka (Zbigniew Cybulski) marzącego tylko o spokoju, który jednak zostaje wciągnięty w przedziwne sytuacje. O Cybulskim recenzenci pisali, że „zmiażdżył resztę obsady”! Ten film to świetna propozycja dla każdej osoby, która potrzebuje sporej dawki dobrego humoru. Giuseppe w Warszawie to obowiązkowa pozycja dla ludzi interesujących się polskim kinem. To gwarant wyśmienitej zabawy – film, który nie traci swojego czaru i wyjątkowości mimo upływu lat.
 


rashomonCUDZE LISTY
Służby bezpieczeństwa PRL kontrolowały rocznie kilkadziesiąt milionów listów. Codziennie wyspecjalizowane komórki zajmowały się odklejaniem kopert, czytaniem i analizą prywatnej korespondencji, dzięki czemu powstawały raporty o nastrojach społecznych. Cudze listy pisane przez okres całego PRL-u: intymne, pełne bólu i rozpaczy, ale i te z pogróżkami na władzę i również te bardziej pragmatyczne, żeby coś załatwić, stały się tkanką do zbudowania przejmującego portretu wewnętrznego Polaków w PRL-u. Film jest złożony z unikatowych materiałów archiwalnych.
 

rashomonOJCOWIE I CÓRKI
Nagrodzony Pulitzerem pisarz przechodzi załamanie nerwowe po tym, jak w wypadku samochodowym ginie jego ukochana żona, a on zostaje sam z 5-letnią córeczką. Stan zdrowia jednak nie pozwala mu na zajmowanie się dzieckiem. Opiekę nad dziewczynką przejmuje najbliższa rodzina. Po latach dorosła Katie próbuje odbudować więź z ojcem i nadrobić stracone lata, ale pojawiają się dalsze poważne komplikacje – rodzinne, ambicjonalne, prawne. I tak rodzi się bardzo życiowa i emocjonująca historia, która dotyka każdego i to na najgłębszym poziomie. Wielka rola Russella Crowe.
 

rashomonNIESAMOWITA MARGUERITE
Francja, lata 20. Baronowa Marguerite ma nadmiar czasu, pieniędzy i tylko jedno marzenie: zostać operową divą. Jako że nigdy nie pobierała profesjonalnych lekcji śpiewu, a w dzieciństwie nie przyjęto jej nawet do chóru i w dodatku dobiega już jesieni życia, nie ma czasu do stracenia. Gdy koncertuje w posiadłości na organizowanych przez siebie balach charytatywnych, spotyka ją pewien dziennikarz i poeta-anarchista, który dla dowcipu postanawia wylansować ją jako zjawisko prawdziwie awangardowe, a w rzeczywistości „dzikie” i „szalone”. Inspiracją filmu była postać kiczowatej divy operowej Florence Foster Jenkins, a dla widzów twórcy stworzyli historię pełną wdzięku i świetnej zabawy.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo